Kurumsal

4 Saat Nedir?

Zeytinin toplanması, zeytinin taşınması ve zeytinin sıkılması ( zeytin yağının çıkarılması ) işlemi maksimum 4 saat içerisinde gerçekleşmesidir.

İlhan Sarı Organik Zeytin çiftliğinde üretilen tüm zeytin yağı çeşitleri 4 saat yöntemi ile üretilmektedir. 

Zeytin meyvesi içerisinde çekirdek, zeytinin etli kısmı ve onunda içerisinde zeytin yağı ve zeytin meyve suyu bulunmaktadır. Zeytin meyvesi taze olarak dalından koptuğu andan itibaren, zeytinin etli kısmı içerisindeki zeytin yağı ve zeytin meyve suyu reaksiyona girmeye başlamaktadır.

Dakikalar ve saatler ilerledikçe zeytin yağının asidi yükselmeye başlar ve yağın içerisindeki insan sağlığına faydalı mineraller ve vitaminler azalmaya ve bozulmaya başlar. (Örneğin ROMA imparatorluğu döneminde romalılar çok geç sürede sıkılan zeytinyağlarını Roma şehrinin  gece aydınlatmasında mazot gibi, lamba kandil yakıtı olarak kullanmışlardır. )

Zeytin yağının zeytin meyve suyundan en kısa sürede ayırılmasıyla yağın içerisindeki insan sağlığına faydalı mineral ve vitaminler bozulmadan maksimum seviyede tutulur.

        Dünyanın en modern ve çevreci tesisinde , ileri teknoloji kullanarak, oksijensiz ortamda, gerçek soğuk sıkım yöntemiyle organik zeytin yağı üretimi yapan İLHAN SARI ORGANİK ZEYTİN ÇİFTLİĞİ nin diğer zeytinyağı üreticilerine göre en belirgin özelliği , modern yağ üretim tesisinin, zeytin üretim çiftliğinin içerisinde yer almasıdır. Bundan dolayı özel yetiştirilen organik zeytinlerimizin dalından koparıldığı andan itibaren en kısa sürede modern yağ çıkarma tesisine ulaştırılır.

İLHAN SARI ORGANİK ZEYTİN ÇİFTLİĞİ de organik zeytinin dalından koparıldığı andan itibaren zeytinyağı çıkartma işleminin bitimine kadar geçen süre maksimum 4 SAAT tir. Bu 4 SAAT yöntemi sayesinde İLHAN SARI ORGANİK ZEYTİN ÇİFTLİĞİ nde üretilen organik zeytin yağlarının içerisindeki insan sağlığına faydalı mineraller ve vitaminler her zaman en üst seviyededir. Bu yöntemin doğruluğu  yapılan laboratuvar testleriyle doğrulanmıştır.